Kiedyś opisaliśmy poszczególne etapy planowania działki. Obecnie przedstawiamy, jak w kolejnych etapach zrealizować opracowany przez nas projekt.
Wykonanie projektu w terenie rozpoczynamy od usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, zbędnych przedmiotów, roślin przeznaczonych do wycięcia, usuwamy starą darń i przekopujemy ziemię, uzupełniamy jej braki itp.
Oczyszczony teren kształtujemy tak, jak przewiduje to projekt.
Rośliny przewidziane do przesadzenia przenosimy na miejsca docelowe. Ten zabieg wymaga dużej dokładności i umiejętności, aby zminimalizować ryzyko poważnych uszkodzeń lub utraty rośliny.
Następnie wytyczamy zarys i wykonujemy konstrukcję elementów trwałych, np. murków oporowych, fundamentów ogrodzenia, schodów itp. Prace związane z wykonaniem elementów małej architektury wymagają niekiedy użycia sprzętu i zgromadzenia dużej ilości materiału (kamień, piasek, drewno), dlatego ważny jest swobodny dostęp do określonego miejsca.
Gdy mamy wytyczoną lokalizację wszystkich elementów przewidzianych w ogrodzie i gotowe budowle, rozprowadzamy instalację wodną i elektryczną, pamiętając przy tej ostatniej o zachowaniu wymogów bezpieczeństwa. (Lampy montujemy na końcu, po wykonaniu nasadzeń roślin.)
Układamy ścieżki i placyki.
Kolejnym krokiem jest sadzenie roślin. Jeśli mamy wykonany szczegółowy projekt rozmieszczenia poszczególnych gatunków, sprawa jest prosta, ale można również pokusić się o małą improwizację i komponować zestaw roślin na rabacie spontanicznie. Estetyczny wygląd rabaty zapewnia zachowanie piętrowości układu (narcyzy), zmienność w ciągu roku – przemieszanie roślin zimozielonych, liściastych i kwiatów. Przy dużej ilości roślin kwitnących ważny jest dobór kolorów. Zbyt duża mieszanka barw może spowodować chaos.
Gdy wszystkie rośliny są na swoich miejscach, wolną przestrzeń pomiędzy nimi wysypujemy korą sosnową, która zatrzymuje wilgoć w glebie, utrudnia wzrost chwastów, a zimą chroni przed mrozem. Dotyczy to oczywiście kwater ozdobnych.
W kwaterach użytkowych stosujemy zasady sztuki ogrodowej odpowiednie dla danej uprawy.
Ostatnim z wykonywanych elementów w nowo powstającym ogrodzie jest trawnik. Możemy go wysiać lub ułóż) z gotowej darni. Bez względu na sposób wykonania najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Ziemia musi być dobrze uprawiona, napowietrzona, powierzchnia bardzo starannie wyrównana. Wskazane jest na powierzchni przeznaczonej pod trawnik rozłożenie warstwy torfu lub kompostu, co ułatwia kiełkowanie i początkowy wzrost nasion trawy.