informacja medyczna | informacja medyczna | informacja motoryzacyjna | informacja budowlana | praca | sprzedam | sprzedam
zarejestruj się   |  
zaloguj się
medyczne: informacja medyczna lekarz stomatolog weterynarz ogłoszenia zwierzęta klinika badanie sanatorium lekarze zdrowie lekarz
prawnicze: prawnik prawnicy komisariat ochroniarze sąd rejonowy sąd okręgowy sąd apelacyjny urząd miejski komornicy odsetki ustawowe odsetki podatkowe
budowlane: informacja budowlana ranking fachowców fachowiec działki budowlane dom bud usługi
motoryzacyjne: informacja motoryzacyjna ranking mechaników pomoc drogowa holowanie
ogłoszeniowe: sprzedam praca baza adresowa platforma handlowa kwiaty na telefon wrocław centrum ogłoszeń prasowych

Ocieplanie domu – o czym należy pamiętać

Właściwie ocieplony dom pomoże Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie; jest to też jeden z warunków dotyczących norm energooszczędności dla budynków. Przy zakładaniu termoizolacji trzeba pamiętać jednak o kilku istotnych szczegółach.

Termoizolacja domu, jeśli zostanie poprawnie przeprowadzona, jest bardzo opłacalna: z budynku ucieka mniej ciepła i wyraźnie spadają rachunki za energię niezbędną do jego ogrzania. W dodatku zmieniające się przepisy prawne wymagają, by domy spełniały coraz więcej norm energooszczędności, a ocieplenie jest jednym z podstawowych tego warunków. Zobacz, o czym trzeba koniecznie pamiętać przed przeprowadzeniem tej inwestycji.

1. Właściwe przygotowanie podłoża

Przed ociepleniem ścian muszą one zostać gruntownie oczyszczone. Wszelkie wykwity w postaci pleśni lub grzyba należy usunąć i zadbać o wyeliminowanie przyczyn ich powstawania. Nierówne tynki należy naprawić lub w całości skuć, bo tylko odpowiednio gładka i odpylona ściana gwarantuje dobrą przyczepność kleju.

W poradniku Dobrych Domów sprawdzisz, jak czyścić ściany domu.

2. Odpowiednia kolejność działań

Na ściany najpierw nakłada się klej, a dopiero później zatapia się w nim siatkę. Ta warstwa musi być gruntowana, żeby nałożony na nią tynk cienkowarstwowy po kilku latach nie zaczął pękać i odpadać.

3. Dobór mocowania

Izolacje lekkie należy umocować mechanicznie co 30 cm wokół otworów okiennych i drzwiowych, ponieważ w tych miejscach są one najbardziej narażone na działanie wiatru. Łączniki w postaci kołków lub kotw muszą zostać zagłębione w warstwie nośnej na nie mniej niż 5 cm.

4. Stosowanie systemu mijankowego

System mijankowy to izolacja dwuwarstwowa, czyli z wzajemnym przesunięciem styków – takie rozwiązanie pozwala wyeliminować mostki termiczne, jakimi są szczeliny pomiędzy płytami ocieplenia. Zamiast takiego systemu można też po prostu zastosować płyty z frezowanymi krawędziami, ale trzeba pamiętać o właściwej ich obróbce przed montażem.

5. Prawidłowe nadproża

Do osłony nadproża należy stosować taki sam materiał, jaki został użyty w przypadku reszty powierzchni – zapobiegnie to odspajaniu się tynku.

6. Osłona izolacji

Materiały używane do termoizolacji muszą zostać prawidłowo zabezpieczone – zarówno w trakcie składowania, jak i już po instalacji ocieplenia. Opady atmosferyczne mogą je łatwo zniszczyć: w watę mineralną łatwo wsiąka woda, a powierzchnia styropianu degraduje się pod wpływem słońca.

Odpowiedzi na inne pytania związane z budową domu znajdziesz na stronie pracowni projektów Dobre Domy. Sprawdź!