Właściwie ocieplony dom pomoże Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie; jest to też jeden z warunków dotyczących norm energooszczędności dla budynków. Przy zakładaniu termoizolacji trzeba pamiętać jednak o kilku istotnych szczegółach.
Termoizolacja domu, jeśli zostanie poprawnie przeprowadzona, jest bardzo opłacalna: z budynku ucieka mniej ciepła i wyraźnie spadają rachunki za energię niezbędną do jego ogrzania. W dodatku zmieniające się przepisy prawne wymagają, by domy spełniały coraz więcej norm energooszczędności, a ocieplenie jest jednym z podstawowych tego warunków. Zobacz, o czym trzeba koniecznie pamiętać przed przeprowadzeniem tej inwestycji.
1. Właściwe przygotowanie podłoża
Przed ociepleniem ścian muszą one zostać gruntownie oczyszczone. Wszelkie wykwity w postaci pleśni lub grzyba należy usunąć i zadbać o wyeliminowanie przyczyn ich powstawania. Nierówne tynki należy naprawić lub w całości skuć, bo tylko odpowiednio gładka i odpylona ściana gwarantuje dobrą przyczepność kleju.
W poradniku Dobrych Domów sprawdzisz, jak czyścić ściany domu.
2. Odpowiednia kolejność działań
Na ściany najpierw nakłada się klej, a dopiero później zatapia się w nim siatkę. Ta warstwa musi być gruntowana, żeby nałożony na nią tynk cienkowarstwowy po kilku latach nie zaczął pękać i odpadać.
3. Dobór mocowania
Izolacje lekkie należy umocować mechanicznie co 30 cm wokół otworów okiennych i drzwiowych, ponieważ w tych miejscach są one najbardziej narażone na działanie wiatru. Łączniki w postaci kołków lub kotw muszą zostać zagłębione w warstwie nośnej na nie mniej niż 5 cm.
4. Stosowanie systemu mijankowego
System mijankowy to izolacja dwuwarstwowa, czyli z wzajemnym przesunięciem styków – takie rozwiązanie pozwala wyeliminować mostki termiczne, jakimi są szczeliny pomiędzy płytami ocieplenia. Zamiast takiego systemu można też po prostu zastosować płyty z frezowanymi krawędziami, ale trzeba pamiętać o właściwej ich obróbce przed montażem.
5. Prawidłowe nadproża
Do osłony nadproża należy stosować taki sam materiał, jaki został użyty w przypadku reszty powierzchni – zapobiegnie to odspajaniu się tynku.
6. Osłona izolacji
Materiały używane do termoizolacji muszą zostać prawidłowo zabezpieczone – zarówno w trakcie składowania, jak i już po instalacji ocieplenia. Opady atmosferyczne mogą je łatwo zniszczyć: w watę mineralną łatwo wsiąka woda, a powierzchnia styropianu degraduje się pod wpływem słońca.
Odpowiedzi na inne pytania związane z budową domu znajdziesz na stronie pracowni projektów Dobre Domy. Sprawdź!